ماشین بینایی چیست ؟

استفاده از دوربین پردازش تصویر یا سیستم ماشین بینایی در صنعت به سرعت در حال پیشرفت است . سیستمهای کنترل تصویر  در کارخانجات از اهمیت بالایی برخوردار است . به گونه ای که   اغلب کنترل های حیاطی در  فرایند تولید بعهده این سیستم قرارداده میشود . سیستم ماشین بینایی به سرعت توانسته است که در صنایع ، با تنوع بالا جایگاه خود را باز کند . امروز کمتر ماشین آلاتی را میتوان پیدا کرد که از کنترل تصویر بهره مند نباشد . به مدد توان و سرعت و ضریب اطمینان بالای آن امروزه شاهد تولیدات باکیفیت و مرغوب هستیم .

 

در سیستمهای کنترل و پردازش تصویر معمولا از یک دوربین پردازش تصویر صنعتی و یک سیستم نرم افزاری پردازشگر تصویر و یک کنترلر استفاده میشود .ویژگیها و قابلیتهای دوربین پردازش تصویر  با دوربینهای معمولی و عکاسی بسیار متفاوت است .عدم نفوذ گرد وغبار و قاب فلزی محکم از ویژگیهای ظاهری این دوربین است .

 

 

دوربین پردازش تصویر از لنزهای مخصوص  که با تکنولوژی بالا ساخته میشود بهره گیری میکند . سرعت دریافت اطلاعات تصویر و گنجایش ان از خوصوصیات مهم ان است . برندهای معتبر در حال حاضر مشغول رقابت در عرضه این دوربینها به بازار هستند . تنوع در عملکرد و کنترل و سهولت در بکار گیری آنها در صنعت انتخاب را برای متخصصین فنی دشوار میکند . در کارخانجات برای انتخاب نوع و برند دوربین بیشتر به ویژگیهای عملکردی و قیمت آن توجه میشود .

 

صد البته که این مهم نوع خواسته مورد نیاز در کارخانه را تحت شعاع خود قرار نمیدهد . ازاین دوربینها بیشتر در ایستگاههای کنترل کیفیت در خطوط تولید استفاده میشود . استفاده از این دوربین پردازش تصویر در خط تولید ، رهگیری محصولات را با مشخصات تولید بسیار ساده میکند . کنترل کیفیت و ایجاد بهبود در روند تولید محصولات یکی از دستآوردهای استفاده از این دوربین در ماشین بینایی است .

 

ماشین بینایی

استفاده از دوربین پردزش تصویر در چک ویر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *