کانوایر

 

انتقال و جابجایی اجسام و بسته ها و مواد اولیه در کارخانجات تولیدی ازنقطه ای به نقطه ای دیگر توسط کانوایر یا نوارنقاله انجام میشود. این ماشین با توجه به نوع اجسام و نوع بسته بندی آنها به دسته های گوناگونی تقسیم میشود . سیستمهای جابجایی با توجه به نیاز کارخانجات وسایر مکانها کاربرد بسیاری پیدا کرده است . در کارخانجات با توجه به نوع محصول کابرد نوارنقاله کمک شایانی میکند . در کارخانجات با محصول تولید شده سنگین و حساس این سیستم وسیله جابجایی مناسب و کم خطری محسوب میشود .

 

بطور مثال در مسیرهایی که عبور و حمل با تجهیزات معمول هزینه بر  و ریسکپذیر تلقی میشوند . حمل  مواد در ارتفاع ودرماشینهایی که از مواد پودری استفاده میکنند گزینه ای مطلوب است . استفاده از کانوایر در استفاده بهینه از فضای کاری و بهروری بسیار به صرفه است. جابجایی مواد و محصولات با استفاده از نوارنقاله برای کنترل کار را ساده و بدون خطا میکند .

 

در سیستمهای جابجایی معمولا  از یک موتور الکتریکی بعنوان محرک و گردشی با گیربکس مناسب استفاده میشود . ابتدا و انتهای نوارتقاله دوغلطک وجود دارد که با گیربکس متصل به موتور هم محور شده است . با سیستم کنترل سرعت ویا اینورتر متصل به موتور ،کنترل حرکت نوارتقاله در دسترس اپراتور میباشد . وزن محصولات قابل حمل ، و تعداد محصول قرار گرفته بر روی نوارنقاله و سرعت از پارامترهای مهم محاسباتی میباشد .

توان موتور ، نسبت گیربکس موتور و توان الکتریکی اینورتر و کنترل دور الزامات پارامترهای الکتریکی نوار نقاله میباشد . در طراحی  کانوایرها بیشتر از نوارنقاله صنعتی با طول عمربالا استفاده میشود . جنس نوارنقاله ها در این مدل معمولا از پی وی نخدار ضد سایش میباشد.

انواع کانوایر عبارتند از :
  • نقاله با نوار نقاله پی وی سی و یکپارچه
  • نقاله با تسمه لاستیکی
  • نقاله با زنجیر
  •  نقاله  پله دار پی وی سی
  • نقاله پی وی سی شکم دار حمل مواد پودری

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *