ماشین بینایی صنعتی

امروزه در صنعت کنترل درحوزه کیفیت و مونتاژ بعهده ماشین های بینایی است . بکارگیری این ماشین در صنعت روز به روز از جایگاه ویژه ای برخوردار میشود . رشد و توسعه در صنایع و بهبود کیفیت در تولید محصولات بلا شک مدیون ماشین بینایی است . در روش کنترل بوسیله پردازش تصویر کامپیوترها با استفاده از دوربین‌ها تصویربرداری می‌کنند، به کمک الگوریتم‌های پردازش تصویر ، تصاویر را پردازش و سپس تصاویر پردازش شده را تحلیل می‌کنند، در نهایت اشیای موجود در تصویر را می‌فهمند. و بر اساس نوع اشیای موجود در تصویر، تصمیم گیری لازم را انجام می‌دهند. اغلب در هر سیستم ماشین بینایی چند دوربین دیجیتال ، ترنسدیوسر آنالوگ به دیجیتال و منابع تغذیه و بردهای فرمان متصل است و فرمان های لازم پس از تحلیل و پیاده سازی الگوریتمها به کنترلر سیستم و یا ربات عملگر می‌رود.

بازوهای مکانیکی

در صنعت بازوهای مکانیکی و جک های بادی و روغنی عمدتا” فرمان فیزیکی را اجرا میکنند .در برخی موارد از الکتروموتوهای با کنترلر مستقل و یا ساده نیز برای اجرای دستورات استفاده میشود . ماشینهای بینایی صنعتی به نتهایی قادر به اجرای دستورات خارج ار نرم افراد نیستند . به نوعی ، تفکر و تحلیل داده از تصویر دریافت شده و تشخیص موارد پیش بینی شده در اجرای تصمیم بعهده ماشین میباشد .امروزه بخشی از خط تولید بیشترکارخانه های پیشرفته‌ توسط برنامه‌های هوشمند ماشین بینایی صنعتی کنترل میشود . کنترل و انجام فعالیتهای تولید بوسیله ماشین بینایی صنعتی از خطای انسانی جلوگیری میکند . کیفیت محصولات و دقت در تولید با استفاده از این سیستم ها به شدت ضایعات تولید را کاهش میدهد .

 

معمولا  ماشینهای بینایی  در صنعت وظایف کنترل کیفی و کمی رو بعهده دارند . ولی امروزه برای موارد یگر هم مورد استفاده قرار میگیرند . ماشین بینایی در اغلب رباتهای مونتاژ و جابجایی کاربرد دارد. در مواردی که حتی چشم انسان قادر به انجام برخی موارد کنترلی نیست . از سیستم ماشین بینایی استفاده میشود .

پردازش تصویرصنعتی

بکارگیری پردازش تصویر در صنعت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *